Avaleht      Uudised      Artiklid      Partnerite pakkumised      Pood      Foorum       Chat

Tänane kuupäev 16.06.2024 06:01

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]




Tee uus teema Vasta teemale  [ 10 postitust ] 
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: K: Küsimus supaka kasti ja midbasside kohta
PostitusPostitatud: 31.01.2012 20:16 
Kasutaja avatar

Liitunud: 05.04.2011 14:10
Postitusi: 871
Kuna plaanis suvel uus supaka kast teha, siis tekkis küsimus sellise asja kohta, et kas on mõtekam panna kaks supaka elementi mängima ühes kastis ja kasutama ühte inverterit või on parem kui mõlemal elemendil on oma kast ja inverter ? Võib mõnele tunduda natuke loll küsimus, aga siiski tahaks teada ühe või teise lahenduse eripärasid ning nii häid kui halbu külgi. Või kui keegi oskab pakkuda mingit paremat kasti lahendust, siis on ka see info teretulnud :D Elemendid ise on suht lahjad ja ruumipuuduse tõttu väiksed Rockford Fosgate p18s4`jad.

Lisaks ka veel selline küsimus, et kui suured kastid peaks 16cm diameetriga midbassidele tegema, et optimaalselt häält teeksid ? Nimelt siis ka plaan uste polstrite sisse kastid teha ja algselt jäävad tavalised lahjad midbassid, aga peamine et tulevikus kannataks midagi mahlasemat installida :)

Ettetänades.......


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: K: Küsimus supaka kasti ja midbasside kohta
PostitusPostitatud: 01.02.2012 10:39 

Liitunud: 09.04.2005 21:51
Postitusi: 253
Asukoht: Tallinn
HeavyCuda kirjutas:
kas on mõtekam panna kaks supaka elementi mängima ühes kastis ja kasutama ühte inverterit või on parem kui mõlemal elemendil on oma kast ja inverter ?


Võib teha ühe kasti kahe elemendi ja kahe inverteriga, võib ka teha ühise inverteri. Vahe on võibolla sobiva toru saadavuses ja pikkuses (pikema toru mahutamises).

Samas tekkis teoreetilne idee - kui kasutada kummagi elemendi jaoks oma kasti ja inverterit saaks need häälestada erinevatele sagedustele ja nii saada pisut ühtlasem bassi karakteristik kus ei ole ühte tugevat resonantsi vaid kaks nõrgemat.

HeavyCuda kirjutas:
kui suured kastid peaks 16cm diameetriga midbassidele tegema, et optimaalselt häält teeksid ?


See kast tuleks arvutada ikka konkreetse elemendi parameetrite põhjal.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: K: Küsimus supaka kasti ja midbasside kohta
PostitusPostitatud: 01.02.2012 17:53 
Kasutaja avatar

Liitunud: 05.04.2011 14:10
Postitusi: 871
Tänud vastuse eest. Huvitab aga just see faktor, et mis tekitatava heli osas neid lahendusi eristab, a la üks väristab paremini, teine teeb puhtamat häält. Või on raske sellist asja üldistada niimoodi ? :?

Mis puutub midbassidesse, siis sellest olen juba aru saanud, et kast tuleb vastavalt elemendile teha. Lihtsalt oleks hetkel vaja teada mingit tüüpilist litraaži, et hiljem oleks lihtsam paremad elemendid asemele panna ja et ei peaks nullist jälle kõike uuesti tegema. Saab ju alati lihtsa vaevaga litraaži vähendada ja nö tehislikult suurendada kui vaja. Mingeid über kalleid ja häid elemente arvatavasti nagunii ei tule, vaid ikka mingid harju keskmised :D Mis puutub midbasside kasti ruumala arvutamisse, siis kas selleks mingit spetsjom programmi ka vaja ?


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: K: Küsimus supaka kasti ja midbasside kohta
PostitusPostitatud: 02.02.2012 16:21 

Liitunud: 09.04.2005 21:51
Postitusi: 253
Asukoht: Tallinn
HeavyCuda kirjutas:
Lihtsalt oleks hetkel vaja teada mingit tüüpilist litraaži


Päris keeruline nii öelda. Minu Hertzi HV165 (mis on mul lihtsalt ukse sisse tehasekohtadele paigaldatud) tahaksid näiteks 0,8 Q juures 12,8 liitrist kasti. Sel juhul on 90Hz juures karakteristiku langus -3dB. Aga tavaliselt teevad kasti midbassidele need, kellel on kõrgemad või spetsiifilisemad nõudmised ja siis kalkulkeeritakse ja valitakse kast ja element hoolega, eesmärgile vastavalt. Tihti on laiatarbe midbass autoelemendid mõeldud ukse sees "open baffle" reziimis töötama ja seega nõuaksid üsna suurt kasti (eeltoodu ongi hea näide), väikeses kastis hästi mängiva elemendi leidmiseks oleks vaja natuke laiemalt valjukate maailmas ringi vaadata.

Valjuhääldajatele kastide, inverterite jms arvutamiseks on lugematu arv programme, üks "vanakooli" lahe tasuta programmikene on WinISD aga siitsamast foorumist leiad kindlasti veel vähemalt 4-5 soovitust erinevate kastiarvutuse programmide kohta.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: K: Küsimus supaka kasti ja midbasside kohta
PostitusPostitatud: 02.02.2012 16:54 
Kasutaja avatar

Liitunud: 05.04.2011 14:10
Postitusi: 871
Ok, minu jaoks täitsa hea vastus midbasside osas :hail Nii et tundub, et peab ikka siis alustuseks tervet ust kastina kasutama ja kõvasti pigimattima :D

Aga supakakasti küsimus ripub veel õhus :
HeavyCuda kirjutas:
Huvitab aga just see faktor, et mis tekitatava heli osas neid lahendusi eristab, a la üks väristab paremini, teine teeb puhtamat häält. Või on raske sellist asja üldistada niimoodi ? :?


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: K: Küsimus supaka kasti ja midbasside kohta
PostitusPostitatud: 03.02.2012 18:01 

Liitunud: 09.04.2005 21:51
Postitusi: 253
Asukoht: Tallinn
Ma ei julge siin väga kõva häälega bassikastide teemal hõikuda, leidub hulga pädevamaid spetse. Igatahes ei ole minu meelest sisulist vahet kas teha üks kamber kahele elemendile või kummalegi eraldi kamber. Asi läheb huvitavamaks siis kui teha need kambrid eri suurustega ja/või erinevate inverteritega, et proovida nii saada ühtlasemat bassikõla. Ma ei tea kas keegi on seda proovinud, ei viitsi hetkel guugeldada ka Aga tõenäoliselt ei ole Sul sellist eksperimenteerimist vaja.
Ma ise olen senini olnud rohkem kinnise bassikasti mees aga mis tulevik toob - eitea.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: K: Küsimus supaka kasti ja midbasside kohta
PostitusPostitatud: 03.02.2012 21:16 
Kasutaja avatar

Liitunud: 05.04.2011 14:10
Postitusi: 871
Mitte et mul midagi eksperimenteerimise vastu oleks, aga hetkel prioriteet ikkagi saada hetkel olev kupatus normaalselt mängima, nii et enda kõrvale oleks hea. Kuid nagu öeldakse : isu kasvab süües. Seega kes teab mis tulevik toob :D Minu minimaalsed teadmised ja sellel põhinev loogika ikkagi ütleb, et mingi vahe peaks ikka olema selle vahel, et kaks elementi on ühes kastis ühe inverteriga ja selle vahel, et elemendid on eraldi kastides oma inverteritega. :? Satuks mõni teadjam sellises asjas siia teemasse oleks väga tore, sest ei tahaks väga kellegi postkasti ummistada, kes rohkem kursis on asjadega :D


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: K: Küsimus supaka kasti ja midbasside kohta
PostitusPostitatud: 03.02.2012 21:22 
Kasutaja avatar

Liitunud: 23.11.2005 15:12
Postitusi: 1109
Kahe kambri ainuke pluss minu silmis on see, et kui suudad ühe elemendi kuidagi läbi lasta siis saad teist edasi kasutada. Tee kast ühe inverteri ja ühise kambriga ja korras, mängib tiba valjemini ja saab teha veidike väiksema kasti kui teha eraldi kambritega.
Erinevate häälestustega kastid on teoorias täitsa huvitav aga kahtlen, et päris elus sellest midagi head tuleks aga kui keegi tahab katsetada siis miks mitte, äkki töötab.

_________________
Street B 148.4dB......Street C 150,9dB......Extreme 162,5dB


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: K: Küsimus supaka kasti ja midbasside kohta
PostitusPostitatud: 03.02.2012 21:23 
Kasutaja avatar

Liitunud: 05.04.2011 14:10
Postitusi: 871
Suured tänud :hail Nüüd mu hing on rahul :rokib


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: K: Küsimus supaka kasti ja midbasside kohta
PostitusPostitatud: 07.02.2012 01:05 
Kasutaja avatar

Liitunud: 08.12.2008 02:57
Postitusi: 627
Asukoht: Tallinn
Erinevate häälestustega kastid ühes autos ei toimi, sest erinevate häälestusega kastidel on ka erinev faasinihe, mistõttu nad hakkavad üksteist summutama. Kui see toimiks, siis kasutataks sellist lahendust laialdaselt juba ammu.

_________________
BMW 540 SUPERCHARGED! + Mazda 626 + Frontera TURBO


Üles
 Profiil  
 
Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 10 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 7 külalist


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
phpbb.ee 3.0.7