Avaleht      Uudised      Artiklid      Partnerite pakkumised      Pood      Foorum       Chat

Tänane kuupäev 23.05.2024 14:59

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]




Tee uus teema Vasta teemale  [ 9 postitust ] 
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: tviitri baffle step
PostitusPostitatud: 24.06.2009 21:26 

Liitunud: 22.09.2008 17:28
Postitusi: 699
Asukoht: Oslo
üritan tubases keskkonnas treenida tviitri ja midrange valjuka kokkukrossimist.
kokku tuli selline monstrum:
Pilt

avastasin päris ruttu, et sageduskarakteristikus tekkis megamuhk 7-9kHz kanti.

tviiter on selline - http://www.swanspeaker.com/product/htm/view.asp?id=22
aga sageduskarakteristikus sellist kühmu ei ole:
Pilt

võrdlemisi kohe tuli pähe selline efekt nagu "baffle step", ehk siis difraktsioon kõlari korpuselt.
http://trueaudio.com/st_diff1.htm

minu tviiter on silindrilise kujuga, läbimõõduga ca 100 mm seetõttu "baffle step" silindrilist mudelit ekstrapoleerides tekivad esimesed kaks maksimumid 2600 ja 9400 Hz juurde
adekvaatsemaks tviitri kuulamiseks peaks suurendama kõlaplaadi läbimõõtu 20 cm-ni, siis ehk õnnestuks teine maksimum samuti lõikesageduse alla saada.

ainult ma ei mõista, kuidas selliseid toatviitreid autosse "õhku" riputatakse, kuidas välditakse baffle step-ist tekkivaid jõnkse.

_________________
peaasi, et ei süsti


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: tviitri baffle step
PostitusPostitatud: 25.06.2009 10:33 

Liitunud: 29.09.2003 21:35
Postitusi: 77
Asukoht: Tallinn
Ma kahtlen selles "mega muhus" aga ma olen valmis kihla vedama, et sul on vähemalt tweetrist tingituna MEGA AUK kusagil natukene alla 7500hz. Muide see võib olla ka põhjuseks, miks sul tekib tunne , et pärast neid sagedusi justkui oleks muhk.
Mis aga puutub sellesse, et:
Tsiteeri:
ainult ma ei mõista, kuidas selliseid toatviitreid autosse "õhku" riputatakse, kuidas välditakse baffle step-ist tekkivaid jõnkse.

siis vastus on lihtne, ei välditagi. Suurem enamus lihtsalt ei teagi baffle stepist suurt midagi.
Teine põhjus on see, et muud peegeldustest tekkivad probleemid on suurusjärgu võrra hullemad ja antud probleem ei kerki nende varjust nii teravalt esile.
Jõudsid sinagi ju selle "avastuseni" toas, mitte autos :)


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: tviitri baffle step
PostitusPostitatud: 25.06.2009 15:17 

Liitunud: 22.09.2008 17:28
Postitusi: 699
Asukoht: Oslo
Harry kirjutas:
Ma kahtlen selles "mega muhus" aga ma olen valmis kihla vedama, et sul on vähemalt tweetrist tingituna MEGA AUK kusagil natukene alla 7500hz. Muide see võib olla ka põhjuseks, miks sul tekib tunne , et pärast neid sagedusi justkui oleks muhk.

Slles mõttes ei ole vahet - muhk või lohk, elemendi SK-s puuduvad mõlemad, ja mind huvitab selle tekkimise põhjus. muhu tunde tekitas see, et 10kHz juures "rahunes" maha, aga samas see võis olla tingitud ka kõrva tundlikkuse järsust langusest sellel sagedusel. õigem oleks ikka tasase karaga mikriga mõõta.

Mida sa pead silmas - "tviitrist tingituna"?

Mulle tundub et on kaks võimalikku varianti - kas SK on moonutatud paigalduse geomeetria tõttu, või teine variant, et pildil toodud elemendi SK on valetatud.... ainus variant kontrollida on ilmselt paigaldada suurema plaadi külge see tviiter ja ise mikriga üle mõõta.

_________________
peaasi, et ei süsti


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: tviitri baffle step
PostitusPostitatud: 25.06.2009 15:49 

Liitunud: 29.09.2003 21:35
Postitusi: 77
Asukoht: Tallinn
Vastupidi - äärmiselt oluline on teha vahet, kas meil on tegu muhuga sageduskarakteristikus, või aukudega ümber piirkonna, „kus arvatakse olevat muhk”. Selles tingituna tuleneb ka probleemi lahendamisele kasutada täiesti erinevat lähenemist.

Teadmiseks sulle, et kõik SK-d on tegelikult n.ö. „valetatud” (juhul kui sa ei tea kuidas ja mis tingimustel need mõõtmistulemused on saavutatud). Loll on see, kes usub SK-d ja arvab, et selline, nagu ta elemendile kaasa on antud, ta peakski olema.

Selgituseks, kõlarid mõõdetakse Standardi IEC-EN-60268-5 järgi.
See tähendab, et sinu tweeter paigaldatakse standardplaadile mõõtudega 1650mmx135mm selleks kindlaksmääratud punkti ja siis mõõdetakse karkateristik. (Mõni tootja kasutab ka selle mudeli veidi vähendatud koopiat, kuid see pole hetkel oluline, sest point on milleski muus).
Nimelt iga kord, kui tweetrit mõõta mingisugustes teistes tingimustes või erineva kuju ja mõõtudega kastis, saadakse erinev tulemus(koos kõigi sellest tulenevate muhkude, aukudega ja muus säärasega) mis kajastab mitte enam tweetri "enda" sageduskarakteristikut, vaid tweetri ja KONKREETSE kasti koosmõju.

Ja veel, tweetrit tasuks mõõta MLS-ga mitte RTA-ga. RTA näitab sulle numbreid, mis jäävad reaalsusest üsna kaugele.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: tviitri baffle step
PostitusPostitatud: 29.06.2009 23:28 

Liitunud: 18.06.2009 20:00
Postitusi: 9
Mis se "baffle step" täpsemalt on?


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: tviitri baffle step
PostitusPostitatud: 30.06.2009 09:14 

Liitunud: 29.09.2003 21:35
Postitusi: 77
Asukoht: Tallinn
Ühe ja sama elemendi sageduskarakteristik võib olla väga erinev, sõltuvalt sellest, milliste mõõtude ja servadega pinna peale ta on paigaldatud. Erinevad pinnad annavad erineva tulemuse. Mõned „parema” mõned „halvema”. Seda võibki tinglikult nimetada „baffle stepiks”.
Oluline on teada ka seda, et lisaks mõjutavad elemendi käitumist ka teda lähedalt ümbritsevad pinnad. autos on see veel eriti kriitiline.

Aga need sageduskarakteristikud mis elementidele kaasa antakse, on mõõdetud alati standard tigimustes (suure plaadi peal) ja sellel on vähe pistmist sellega, kuidas element hakkab käituma konkreetses olukorras või kastis. Pigem annab see vaid võimaluse võrrelda omavahel erinevaid elemente ja nende iseloomu.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: tviitri baffle step
PostitusPostitatud: 30.06.2009 12:32 

Liitunud: 18.06.2009 20:00
Postitusi: 9
Ma arvasin et midagi uut ,aga eksisin.
Tavaliselt on erinevused väga väiksed, aga sq alal tähtsad.
Väga sõltub elemendist tegelikult.

Teemast vb natuke välja aga on ka firmasi kes seda meeles peavad.

http://www.omitron.ee/index.php?sisu=ka ... itmid=1782


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: tviitri baffle step
PostitusPostitatud: 30.06.2009 13:52 

Liitunud: 29.09.2003 21:35
Postitusi: 77
Asukoht: Tallinn
Vastupidi, see on just asi, mis ei sõltu elemendist, vaid mis mõjub kõigile elementidele ühtmoodi, sõltumata nende sageduskarast.
Ja Omnitroni reklaamimine sellisel moel heidab halba valgust nii Omnitronile kui ka eelkõige Sulle endale.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: tviitri baffle step
PostitusPostitatud: 30.06.2009 16:25 

Liitunud: 18.06.2009 20:00
Postitusi: 9
Omnitronile otseselt ei mõelnud.Järelikult oli see halb valgus Phase-Evolutionile.Vabandust.
Järelikult ma veel algaja sellel teemal ,aga isegi mõelnud sellel teemal kunagi. Eriti midagi uut see ei ole minujaoks,aga jääks ikka teema algataja töö arutamise juurde. :)


Üles
 Profiil  
 
Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 9 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
phpbb.ee 3.0.7