Avaleht      Uudised      Artiklid      Partnerite pakkumised      Pood      Foorum       Chat

Tänane kuupäev 16.06.2024 11:16

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]




Tee uus teema Vasta teemale  [ 22 postitust ]  Mine lehele 1, 2  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Küsimus toitekaabli kohta.
PostitusPostitatud: 17.03.2013 22:43 

Liitunud: 31.08.2010 20:03
Postitusi: 100
Kui jäme kaabel peaks olema 90A võimendi võimendamiseks?
Kas see kaabli ristlõige tõesti mängib nii palju rolli? Paneb võimendi korralikumalt tööle?
Hetkel 16mm2 kaabel ja see läheb kohe kohe vahetusse aga lihtsalt tahaks teada millisele kompotile see 16mm2 siis sobiks (mitme amprilisele komplektile).


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Küsimus toitekaabli kohta.
PostitusPostitatud: 18.03.2013 00:22 
Kasutaja avatar

Liitunud: 29.06.2011 13:48
Postitusi: 240
Asukoht: Tallinn/Tõrva
Oleneb mida sa toita tahad.
90 amprit on lamp suurus.
20mm2 kaablile pannakse tavaliselt kuni 80 amprit. agu kaitse oli vist.
üle selle tavaliselt 35mm2 kaabel.
Kui sul originaal generaator ja originaal juhtmemajandus ülejäänud siis ei mängi ta suurt rolli midagi see kaabli jämedus.

Räägin üldisest nagu silma/kõrva jäänud on.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Küsimus toitekaabli kohta.
PostitusPostitatud: 18.03.2013 02:46 
Kasutaja avatar

Liitunud: 08.12.2008 02:57
Postitusi: 627
Asukoht: Tallinn
90A võimendile on 16mm2 kaabel tegelikult täiesti ok. Kui sa asendad 16mm2 kaabli näiteks 35mm2 kaabliga, siis kõrvaga sa küll mingit mutust ei taju.

_________________
BMW 540 SUPERCHARGED! + Mazda 626 + Frontera TURBO


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Küsimus toitekaabli kohta.
PostitusPostitatud: 18.03.2013 09:07 

Liitunud: 31.08.2010 20:03
Postitusi: 100
Käisin Pärnus ühe eraisiku juures , kes tegeleb autostereo paigaldusega... Tema väitis et jääb väheks sellest kaablist ja , et auto võib põlema minna...kuigi mul 80A kaitse aku juures...Kas lihtsalt tahab lollilt mitte teadjalt raha välja võluda?


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Küsimus toitekaabli kohta.
PostitusPostitatud: 18.03.2013 14:52 

Liitunud: 11.04.2003 12:31
Postitusi: 178
Kaabli jämedus sõltub ju pikkusest, mida pikem kaabel, seda jämedam ta peab olema. Mul on autos kolm võimendit, millede kaitsme kogusumma on 125 A ning 4,5 meetrine toitekaabel koosneb kahest kõrvuti jooksvast 35mm2 jupist, ehk siis kokku 70mm2. See on küll väikese varuga, aga ühest 35mm kaablist jäi väheks.

_________________
Ess-Kuu ra*sk


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Küsimus toitekaabli kohta.
PostitusPostitatud: 19.03.2013 00:27 
Kasutaja avatar

Liitunud: 08.12.2008 02:57
Postitusi: 627
Asukoht: Tallinn
Tsiteeri:
Käisin Pärnus ühe eraisiku juures , kes tegeleb autostereo paigaldusega... Tema väitis et jääb väheks sellest kaablist ja , et auto võib põlema minna...kuigi mul 80A kaitse aku juures...Kas lihtsalt tahab lollilt mitte teadjalt raha välja võluda?
Muinaste? 16mm2 kaabel ei lähe 90A võimendi taga kindlasti põlema. Kaugel sellest. Isegi kui võimendi tarbiks pidevalt 100% voolu (mis on muusikat kuulates ebareaalne), tuleks voolutiheduseks vaid 5.6A/mm2. Autotootjate poolt paigaldatud kaablitel jääb see tihedus kusagil 10A/mm2 kanti.

AndreasA kirjutas:
Kaabli jämedus sõltub ju pikkusest, mida pikem kaabel, seda jämedam ta peab olema.
Tuleohutuse seisukohalt on oluline vaid amprite ja ristlõike suhe ning juh.tme pikkus ei mängi rolli. Juh.tme pikkusest sõltub pingelang ehk kui palju pinget läheb enne võimendit kaduma. Antud juhul on see pingelang maksimaalselt 0.6V, mis teeb jämedalt arvutades kaoks 0.4dB. Enesetunde parandamiseks võib ju jämedama juh.tme panna, kuid kõrvaga seda vahet 99.9% inimesi ei kuule ning ohtlik pole see ammugi mitte.


AndreasA kirjutas:
Mul on autos kolm võimendit, millede kaitsme kogusumma on 125 A ning 4,5 meetrine toitekaabel koosneb kahest kõrvuti jooksvast 35mm2 jupist, ehk siis kokku 70mm2. See on küll väikese varuga, aga ühest 35mm kaablist jäi väheks.
Kuidas see väheks jäämine väljendus?

_________________
BMW 540 SUPERCHARGED! + Mazda 626 + Frontera TURBO


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Küsimus toitekaabli kohta.
PostitusPostitatud: 19.03.2013 10:13 
Kasutaja avatar

Liitunud: 25.04.2003 11:01
Postitusi: 592
Asukoht: Tallinn
Kui jäme peaks aga ~5m kaabel (pigem kaablid) olema, kui võimud on reaalselt mõõdetuna kokku ~2kW RMS @14V? Kasuteguriks võib jämedalt võtta 50%.
Osad kalkulaatorid väidavad et 0 AWG (~50mm2), osad aga et 2/0 AWG (~70mm2)?
(PS. Ats - kas strappimise puhul ütlesid sa mulle, et võimu "+" väljundid omavahel kokku ja "-" siis woofrile? Oli nii? Ma suutsin ära unustada vahepeal... ;) )

_________________
We live in a poor neighbourhood - we can only afford to drive old cars.
'93 GMC Typhoon 4.3V6 Turbo
'70 Plymouth Supercharged Hemi 'cuda
'68 Ford Thunderbird 429cid BB


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Küsimus toitekaabli kohta.
PostitusPostitatud: 19.03.2013 10:33 

Liitunud: 11.04.2003 12:31
Postitusi: 178
Salupa kirjutas:
Kuidas see väheks jäämine väljendus?


Esiteks EMMA paigaldusjuhendi järgi oleks üks 35mm2 kaabel mulle väheks jäänud, pigem oleks vaja olnud 50mm2 kaablit, aga üks lisa 35ne oli odavam/mugavam vedada. Samuti oli ühe 35mm kaabliga vahepeal tulede vilkumist märgata, teise kaabli lisamisel see kadus.

_________________
Ess-Kuu ra*sk


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Küsimus toitekaabli kohta.
PostitusPostitatud: 19.03.2013 10:40 
Kasutaja avatar

Liitunud: 23.01.2011 17:06
Postitusi: 28
Vabandan teise mehe teema läbustamise eest aga kas Andreas või Salupa või keegi oskab mulle öelda kas minu veetud 2x35mm2 toited on piisavad. Kondekat kasutada ei plaani vaid tahaks kompenseerida seda piisava toitekaabli jämeduse ja hiljem ka kuivakuga. Võime on 2tk, ühel on kaitsmed kokku 160A, teisel ma ausalt öeldes ei tea aga peaks olema vähem. Kaabli pikkus peaks tulema ca 5m aga see pole ka veel päris selge :D

_________________
635


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Küsimus toitekaabli kohta.
PostitusPostitatud: 19.03.2013 18:25 

Liitunud: 30.03.2008 17:02
Postitusi: 303
Asukoht: Tallinn
Piisab küll.
Kui aga sind kotib mingi emma reeglistik, siis peaksid sa vedama jämedamale võimule eelnevaid poste lugedes käe paksuse vask juhtme.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Küsimus toitekaabli kohta.
PostitusPostitatud: 19.03.2013 20:19 
Kasutaja avatar

Liitunud: 23.11.2005 15:12
Postitusi: 1109
Mul on näiteks autos 10 jooksu 50mm2 puhtast vasest kaablit. Ma ei usu, et mul niipalju reaalselt vaja läheb aga enda hea enesetunde pärast sai veetud. :D Pinge langu ei tohiks tekkida ka kõige suurema tarbimise juures ja kindlasti saaks ka näiteks ainult kahe 50mm2 kaabliga hakkama aga kui teha siis teha korralikult, vähemalt selline on minu moto. Lisaks on ka see kindlustatud, et tulevikus kaablist puudu ei tule ja uuesti pole vaja enam kaableid vedada.
Mina ajan ka võistlustel igat koma kohta taga aga näiteks igapäeva kuulamise jaoks mingi 0.6V pinge langu ei tohiks küll kuidagi häirida või kuuldav olla.

Iff_ile ütleks, et igapäeva muusika kuulamiseks peaks kaks 35mm2 kaablit olema täiesti piisav, sest isegi kui sul võimul on 160A jagu kaitsmeid siis selliseid numbreid sa ei tarbi eales, hea kui pool sellest tarbid kui punn põhjas.

Kondeka asemel investeerida parem korraliku akusse või akudesse ja kui genekas on nõrguke siis kindlasti ka see võimsama vastu vahetada + geneka juhtmed. Enda süsteemis oli väga hästi kuulda ja tunda kui läksin 70A geneka pealt 180A genekale ning ka geneka juhtmete upgrade muutis pinge palju stabiilsemaks.

_________________
Street B 148.4dB......Street C 150,9dB......Extreme 162,5dB


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Küsimus toitekaabli kohta.
PostitusPostitatud: 19.03.2013 20:37 
Kasutaja avatar

Liitunud: 23.01.2011 17:06
Postitusi: 28
Usun ise ka, et vast puudu ei tohiks jääda. Tahtsin lihtsalt teada kui suure varuga keskmised SQ-mehed arvestavad :D
Samade võimudega on ühes SQ autos olnud 2x50mm2 aga pidasin seda veits overkilliks

_________________
635


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Küsimus toitekaabli kohta.
PostitusPostitatud: 20.03.2013 01:00 

Liitunud: 11.04.2003 12:31
Postitusi: 178
Iff_ kirjutas:
Usun ise ka, et vast puudu ei tohiks jääda. Tahtsin lihtsalt teada kui suure varuga keskmised SQ-mehed arvestavad :D
Samade võimudega on ühes SQ autos olnud 2x50mm2 aga pidasin seda veits overkilliks


2007 aasta EMMA reeglistikus oli ilus tabel, kus olid kõikidele olukordadele (võimendite Amprid, kaabli pikkus) vastavad jämedused/kaitsmed ära toodud, uuemates reeglites seda tabelit paraku enam sees pole aga leidsin selle netist üles ja lisasin siia postitusele Tabelis on vasakul pool Amprid/võimsus ja paremal pool üleval kaabli läbimõõt ning tabelis siis vastava veeru/rea ristumiskohas maksimaalne kaabli pikkus vastavas olukorras. Siinkohal tervitus Mart911-le, mõndasid isegi "kotib" emma reeglistik :) ja käejämedusest kaablist on asi küll kaugel.

Pilt

_________________
Ess-Kuu ra*sk


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Küsimus toitekaabli kohta.
PostitusPostitatud: 20.03.2013 01:09 
Kasutaja avatar

Liitunud: 08.12.2008 02:57
Postitusi: 627
Asukoht: Tallinn
EMMA juhendis on see juhtme jämeduste tabel ikka üsna suure varuga antud. Ega maksimumpunkte peagi lihtne saada olema. Tavakasutajale on need jämedused minumeelest liig.

Teoreetliliselt ei saa ju auto tulede vilkumine võimendi toitekaabli jämedusest sõltuda. Toitekaablis tekkiv pingelang ei mõjuta tuledesid ning vähem pinget saav võimendi rohkem voolu ka ei võta, et akupinge langema peaks.


anryo kirjutas:
Kui jäme peaks aga ~5m kaabel (pigem kaablid) olema, kui võimud on reaalselt mõõdetuna kokku ~2kW RMS @14V? Kasuteguriks võib jämedalt võtta 50%.
Osad kalkulaatorid väidavad et 0 AWG (~50mm2), osad aga et 2/0 AWG (~70mm2)?
(PS. Ats - kas strappimise puhul ütlesid sa mulle, et võimu "+" väljundid omavahel kokku ja "-" siis woofrile? Oli nii? Ma suutsin ära unustada vahepeal... ;) )

Pane 70mm2. P.S. Vastupidi - miinused kokku ja plussid kõlaritesse.

_________________
BMW 540 SUPERCHARGED! + Mazda 626 + Frontera TURBO


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Küsimus toitekaabli kohta.
PostitusPostitatud: 20.03.2013 01:18 

Liitunud: 11.04.2003 12:31
Postitusi: 178
Salupa kirjutas:
EMMA juhendis on see juhtme jämeduste tabel ikka üsna suure varuga antud. Ega maksimumpunkte peagi lihtne saada olema. Tavakasutajale on need jämedused minumeelest liig.

Teoreetliliselt ei saa ju auto tulede vilkumine võimendi toitekaabli jämedusest sõltuda. Toitekaablis tekkiv pingelang ei mõjuta tuledesid ning vähem pinget saav võimendi rohkem voolu ka ei võta, et akupinge langema peaks.


Noh võta nüüd kinni, Sinu elektrialased teadmised on minu omadest kahtlemata kõvasti suuremad, aga ometi oma auto näitel jämedam kaabel elimineeris tulede vilkumise. Ja kaabel olgu pigem jämedam kui peenem :). Muidugi reaalselt vist pole kuidagi võimalik isegi 16mm2 kaablit kilovatise võimendiga põlema saada, aga ikkagi parem rohkem kui vähem.... kaabli ruutmillimeetreid siis.

_________________
Ess-Kuu ra*sk


Üles
 Profiil  
 
Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 22 postitust ]  Mine lehele 1, 2  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 7 külalist


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
phpbb.ee 3.0.7